• Biblioteka Szkolna

mgr Tomasza Winiarskiego

ZAPRASZA

7:30 – 16.30

•     Całoroczna podróż z książką!

W październiku 2020 roku rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego „Całe Bielany czytają” skierowanego do uczniów klas „0–I” Sp.  W dobie pandemii zmieniliśmy jego formułę. W tym roku w każdy pierwszy czwartek miesiąca odwiedzamy grupy zerowe i klasy I w ich salach, i czytamy przez ok. 20 minut uczniom wybrane pozycje z literatury dziecięcej. Udało się to już dwa razy. W październiku czytaliśmy „Szewczyka Dratewkę” Janiny Porazińskiej. W listopadzie było to opowiadanie ze zbioru „Self-Regulation A. Stążki – Gawrysiak pt. „O zdalnej szkole, kucykach i o tym, że warto wspierać się nawzajem”, które czytaliśmy w klasach I, a w grupach zerowych natomiast sięgnęliśmy po książkę „Mrówka Andy w niebezpieczeństwie. Akcja będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach, gdyż jak zawsze okazuje się, że dzieci uwielbiają bajki i baśnie oraz utożsamiają się z ich bohaterami. Umiejętność czytania i częstego obcowania z książką wyposaża dzieci na przyszłość w wiele praktycznych cech i umiejętności oraz służy do upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci.

Joanna Para

• Zawsze warto czytać!

29 września co roku obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Akcja głośnego czytania realizowana jest w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a kontynuowana co roku w naszej bibliotece jako forma pracy z młodym czytelnikiem. 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych  dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism  dla dzieci. Biorąc udział w akcji chcielibyśmy podkreślić, że czytanie na głos  ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi rówieśniczych, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy i wspomaga pamięć. Nauczyciele bibliotekarze odwiedzili najmłodszych czytelników klas 2 i 3. Opowiedzieliśmy uczniom o dniu głośnego czytania i o tym, jak ważną rolę odgrywa czytanie każdego dnia nawet przez krótką chwilę. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali tekstów dwóch książek „Pączkowe Drzewo” Stefana Brzozowskiego oraz „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”. Czytaniu towarzyszyło wiele emocji i uśmiechu, a treść przeplatana była żywymi rozmowami i odpowiedziami często na trudne pytania. Każda klasa otrzymała od bibliotekarzy receptę na czytanie Doktora Książkiewicza, co wywołało mnóstwo radości zarówno u nauczycieli, jak i u naszych słuchaczy. Uczniowie zapamiętali, że ktoś, kto złapie już bakcyla czytania powinien go za wszelką cenę wzmacniać i pielęgnować. Do tego potrzebne są: chwila dla siebie, wizyta w bibliotece i czytanie. Idąc za słowami Umberto Eco pamiętajmy, że „Kto czyta, ten żyje podwójnie”.

Do zobaczenia za rok!

Joanna Para, Tomasz Winiarski.

• Narodowe czytanie 2020

• W sobotę 5 września 2020 roku odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania.

W tym roku w całym kraju czytany był dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w liście zachęcającym do współtworzenia akcji podkreślił, żeby „Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności” oraz zachęcił do „zorganizowania lektury Balladyny według własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”.

Rękopis „Balladyny”

„Balladyna”, a raczej „Balladina” – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego datowany na 1834 roku – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. Znajduje się w bibliotece cyfrowej POLONA. Rękopis należy do domeny publicznej, dzięki czemu można go nieodpłatnie wykorzystać na przykład do przygotowania wystawy lub prezentacji w mediach internetowych.

Z tej okazji nagraliśmy dla Was kilka fragmentów Balladyny, abyście, w zaciszu swojego domu, mogli posłuchać naszej interpretacji dramatu Juliusza Słowackiego.

1. Balladyna" Akt 1 scena 1 czyta Tomasz Winiarski
            2. „Balladyna” Akt 2 scena 1 czyta Joanna Twarda i Joanna Para