Szkolny Nobel
REGULAMIN KONKURSU „SZKOLNY NOBEL”
Szkoły Podstawowej im. UNICEF
Podstawa prawna: Statut Gminnego Zespołu Szkół w Bielanach Wr. roz.2, par. 8, pkt.3,4. (tekst jednolity)
ZASADY OGÓLNE
- Konkurs ma na celu wyłonienie oraz promowanie pracowitych i utalentowanych uczniów Szkoły Podstawowej (klasy 4-8) UNICEF w Bielanach Wr.
- Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zgłoszenie ucznia do koordynatora wspierania uzdolnień (na każdym poziomie nauczania) przez:
- nauczyciela
- wychowawcę
- rodzica
- samorząd szkolny
- Nobla przyznaje się za wybitne osiągnięcia po jednym w każdej z czterech kategorii dla SP:
- artystycznej - dla Artysty za wybitne osiągnięcia w działaniach artystycznych; konkursy plastyczne szkolne i pozaszkolne, wystawy plastyczne szkolne i pozaszkolne (dokumentacja fotograficzna wystaw pozaszkolnych),
- społecznej - dla Wolontariusza za wybitne osiągnięcia w działaniach społecznych; aktywny udział w organizacji imprez i uroczystości szkolnych,
- sportowej - dla Sportowca za wybitne osiągnięcia w działaniach sportowych; zawody indywidualne i zespołowe szkolne i pozaszkolne,
d) naukowej - dla Erudyty za wybitne osiągnięcia w nauce; konkursy szkolne i pozaszkolne oraz zachowanie co najmniej bardzo dobre,
e) naukowej - dla Odkrycia Roku za wybitne osiągnięcia w semestrze drugim w stosunku do semestru pierwszego oraz zachowanie co najmniej dobre
- Zgłoszony uczeń musi mieć udokumentowane osiągnięcia, które zaprezentuje na forum szkoły.
- Nagrodą jest statuetka „Szkolnego Nobla” ufundowana przez Radę Rodziców.
- Do regulaminu wprowadza się zmiany w formie tekstu jednolitego.
ZASADY SZCZEGÓŁOWE
- Na początku każdego roku szkolnego ( we wrześniu), samorząd szkolny przeprowadza wśród uczniów akcję promującą zasady konkursu w formie ustalonej przez opiekuna samorządu.
- Rodzice informowani są o zasadach konkursu przez wychowawców, na spotkaniach z rodzicami we wrześniu.
- Na podstawie osiągnięć uczniów nauczyciele, wychowawcy, rodzice oraz samorząd szkolny zgłaszają kandydatów do Szkolnego Nobla do sekretariatu szkoły (formularz nr 1: zgłoszenie) w kategoriach:
sportowej, artystycznej oraz społecznej, naukowej czerwcu, termin wskazany jest Zarządzeniem Dyrektora.
- Koordynator do spraw wspierania uzdolnień analizuje zgłoszenia oraz porządkuje dokumentację uczniowską (portfolio) do połowy czerwca.
5. Publiczna prezentacja prac i osiągnięć uczniów zgłoszonych do konkursu „Szkolny Nobel” odbywa się od momentu zgłoszenia ucznia do rozstrzygnięcia konkursu – do połowy czerwca.
Zgłoszony uczeń musi opracować teczkę potwierdzającą osiągnięcia - portfolio, które zaprezentuje na forum szkoły (np. na tablicy sukcesów uczniów, na apelu szkolnym, itp.).
6. Koordynator w celu wyłonienia zwycięzców ustala termin spotkania Kapituły konkursu „Szkolny Nobel”, w połowie czerwca, po Radzie Klasyfikacyjnej.
W skład Kapituły wchodzą: Wicedyrektor szkoły, Koordynator ds. wspierania uzdolnień, Pedagog szkolny, Opiekun samorządu szkolnego, 1 przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, 1 przedstawiciel Rady Rodziców. Kapituła decyduje o przyznaniu Szkolnego Nobla biorąc pod uwagę przydzieloną punktację (Formularz nr 2).
Przebieg obrad kapituły jest protokołowany podczas spotkania. Protokół przedstawiony jest Dyrektorowi w ciągu 1-2 dni.
- Rozdanie Statuetek w kategoriach artystycznej (dla Artysty), społecznej (dla Wolontariusza) i sportowej (dla Sportowca) następuje na uroczystej gali podczas zakończenia roku szkolnego. Laureaci konkursu otrzymują także dyplom potwierdzający osiągnięcia oraz ich nazwiska wpisane zostają w Księdze Sukcesów.
Załączniki:
Formularz nr1 – FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY_KANDYDATA_DO_KONKURSU.docx