• Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

02.09.2024 R.

GODZINA 8:05 KLASY 4-8 - spotkanie w sali gimnastycznej, następnie z wychowawcami w klasach

GODZINA 9:00 KLASY 2-3 - spotkanie w sali gimnastycznej, następnie z wychowawcami w klasach

GODZINA 10:30 KLASY 1 - spotkanie w sali gimnastycznej, następnie z wychowawcami w klasach

• PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO AKADEMIA H20

26.08.2024

Od marca  2024r. uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich aktywnie realizowali projekt edukacyjny AKADEMIA H20.

Jest to autorski projekt MPWiK Wrocław, który we współpracy z KPWiK w Kobierzycach, przygotowano dla uczniów klas 2 wszystkich szkół podstawowych w Gminie Kobierzyce. Celem projektu jest uczenie szacunku do wody równolegle z nauką czytania, pisania i liczenia - by pozytywne postawy wobec środowiska były dla dzieci czymś naturalnym.

W trakcie realizacji projektu przyjaciółmi dzieci były nietuzinkowe maskotki - Błękitka i Groblik, które na regularne spotkania z uczniami przygotowali plansze edukacyjne, komiksy, filmy i animacje. Niezwykle pomocne okazały się autorskie karty pracy przygotowane dla każdego ucznia przez MPWiK we Wrocławiu. Nasi uczniowie zrealizowali 14 spotkań z wodą w roli głównej. To opowieści m.in. o wodzie w kosmosie, suszy, deszczu, oszczędzaniu wody, piciu kranówki, czy zmianach klimatycznych. W szkolnych salach uczniowie zdobywali wiedzę i nowe umiejętności. Ochoczo dyskutowali o wodzie w naszym codziennym życiu, jak również o znaczeniu wody w skali globalnej. Na co dzień doświadczali, dotykali i poznawali.

Niezwykle ważnym wydarzeniem podczas realizacji projektu było spotkanie z pracownikami Kobierzyckiego KPWiK. Pracownicy KPWIK przeprowadzili lekcję na temat odprowadzania ścieków. Służby techniczne KPWIK zaprezentowały hydrodynamiczny pojazd do czyszczenia kanalizacji (znany jako WUKO), który wysysa osady jak gigantyczny odkurzacz. Ogromną atrakcją okazał się inspekcyjny wózek z kamerą HD, zwany Wally. Podczas spotkanie uczniowie dowiedzieli się, gdzie trafiają ścieki, dlaczego zatory i awarie to poważna sprawa. Dowodem na to była zaplanowana interwencja czyszczenia i udrażniania kanalizacji pod budynkiem naszej szkoły.

Nagrodą, dla każdej klasy, za zrealizowanie zadań projektowych była wizyta w centrum wiedzy
            o wodzie HYDROPOLIS we Wrocławiu. Uczniowie klas drugich zwiedzili wystawy, z zainteresowaniem
            i zaangażowaniem prezentowali wiedzę zdobytą dzięki realizacji projektu. Każda z klas uczestniczyła również w warsztatach o wodzie pod hasłem „W krainie kolorów”. Podczas zajęć uczniowie wykonywali prawdziwe eksperymenty, np. tęczę w próbówce. Warsztaty skoncentrowane były na poznawaniu barw, oddziaływaniu między cząsteczkami oraz ciekawostek związanych z optyką.

Projekt edukacyjny AKADEMIA H20 to niesamowita przygoda, poczucie świadomości i komfortu
            o dostępie do czystej wody i świeżego powietrza, do ekologicznego podejścia do świata.  Tak wypracowane podstawy z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Agnieszka Szołtysik Koordynator projektu

Bielany Wrocławskie, czerwiec 2024r.

• AKADEMIA MELOMANA - Muzyczne koncerty edukacyjne dla klas 1-3

26.08.2024

Uczniowie klas 1-3 w bieżącym roku szkolnym, we współpracy z Lubuskim Biurem Koncertowym, realizowali cykl spotkań muzycznych pod hasłem „W kranie Pani Muzyki”.

Co miesiąc, mali melomani, mieli okazję do spotkań z muzyką na żywo. Wykwalifikowani artyści – muzycy, muzykolodzy, będący nauczycielami akademickimi dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z naszymi uczniami. Bogaty wachlarz spotkań gwarantował możliwość poznania wielu instrumentów muzycznych oraz zagadnień ze świata muzyki.
            Każdy z zaplanowanych koncertów, niósł coś nowego, nieznanego. Wzbudzał wśród dzieci zainteresowanie, rodził pytania i rozwiewał ewentualne muzyczne wątpliwości. Zróżnicowana tematyka spotkań, epoki muzyczne, kompozytorzy, od Polski, po Europę i świat, wzbogaciły wiedzę w zakresie edukacji muzycznej. Nasze spotkania z muzyką klasyczną w naszej szkolnej codzienności  bywały zaskakujące, zawsze bardzo ciekawe i nowe. Poznanie tak bogatej tematyki muzycznej i obcowanie z instrumentami i muzyką na żywo wzbudzało wśród uczniów wiele emocji i refleksji. To czas bezcenny i warty kontynuacji, albowiem…”Muzyka łagodzi obyczaje”.

Koordynator projektu: Agnieszka Szołtysik

• tel. (+48) 713112793