Wolontariusze z naszej szkoły pamiętają o tych, którzy odeszli.
25 października 2024 roku, z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, uczniowie ze szkolnego wolontariatuwraz z opiekunami, p. Agnieszką Przybylską-Basiak, p. Iloną Lewoską-Pietrzykowską oraz p. Olgą Awakowicz posprzątali pobliski stary cmentarz przy ul. Wrocławskiej, jak również otoczenie kościoła Św. Andrzeja Apostoła w Bielanach Wrocławskich.Uczniowie oczyścili groby z zalegających na nich liści, a także cmentarne alejki. Tego dnia pogoda była piękna, a młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczyli w proponowanychdziałaniach.
Agnieszka Przybylska-Basiak
Pamiętamy
31.10.20243
#TogetherThroughSport
28.10.202423 października nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w szkoleniu oferowanym przez PLAY International, która jest organizacją pozarządową wytyczającą nowe ścieżki w dziedzinie rozwoju i edukacji poprzez sport. Organizacja wierzy, że wyzwania stojące przed naszym społeczeństwem można skutecznie rozwiązywać za pomocą gier sportowych. Integracja społeczna osób ubiegających się o azyl i uchodźców jest jednym z kluczowych zagadnień. W odpowiedzi na to PLAY International opracowała program Together Through Sport we współpracy z Fundacją V4Sport (Polska) oraz AJSPT Suceava (Rumunia).
Zestaw dydaktyczny powstał, aby wyposażyć osoby pracujące z dziećmi uchodźcami do
realizacji poniższych celów:
• promowanie integracji i dobrego samopoczucia w klasach i klubach sportowych
poprzez aktywność fizyczną i gry sportowe,
• pomoc w rozwijaniu umiejętności psychospołecznych w celu promowania integracji
społecznej,
• praca nad zwalczaniem dyskryminacji, praca nad identyfikacją i wyrażaniem potrzeb,
praca nad współpracą i wzajemną pomocą.
Nasze dwie nauczycielki: Anna Stryjakiewicz oraz Anna Browarna zostały trenerami Together Through Sport i podzieliły się swoją zdobytą wiedzą prowadząc szkolenie dla nauczycieli. Panie zapoznały wszystkich z definicjami takimi jak współpraca, włączanie, dyskryminacja, integracja. Nauczyciele w aktywny sposób poznali przykłady gier kooperacyjnych oraz gier na zwalczanie dyskryminacji. Została przeprowadzona sesja społeczno-sportowa, Playdagogy. Nauczyciele dyskutowali o wyzwaniach związanych z integracją społeczną dzieci.
Anna Stryjakiewicz
Anna Browarna
2
Jak wygląda nadopiekuńczość?
28.10.2024Kochający rodzice zawsze chcą dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze. Otaczając je miłością, chcą zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze w życiu. Nie ma nic złego w otaczaniu dziecka opieką. Problem robi się wtedy, gdy rodzice stają się nadopiekuńczy względem dziecka. Jak wygląda nadopiekuńczość?
Źródło: Fundacja Dbam o mój zasięg.
Pasowanie na ucznia 2024
21.10.202414 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Był to niezwykle ważny dzień w życiu dzieci, rodziców i nauczycieli. Uroczystość składała się z części artystycznej, w której to dzieci mogły dowieść swojej gotowości do wstąpienia do grona uczniów, a następnie z uroczystego ślubowania i pasowania na ucznia przez Panią dyrektor Monikę Lunitz. Całość oglądali zaproszeni Goście. Uczniowie klas pierwszych wstąpili w społeczność uczniowską z entuzjazmem i niekrytą radością. Rodzice i nauczyciele nie kryli wzruszenia.
Monika Wojdak- Dziadek
10
Dzień Gier Planszowych na wesoło!
21.10.2024W piątek 11 października 2024 r. odbył się w bibliotece szkolnej Dzień Gier Planszowych. Historia gier planszowych sięga tysiącleci wstecz, a ich korzenie można odnaleźć w starożytnych cywilizacjach, takich jak Egipt i Mezopotamia. Gry planszowe przetrwały wieki, ewoluując i dostosowując się do różnych kultur i epok. W średniowieczu popularne były gry takie jak szachy, które przybyły do Europy z Persji. Podczas niektórych lekcji oraz długich przerw po 3 i po 5, uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję spotkać się przy wspólnej zabawie. Mogli również nauczyć się innej wersji kółka i krzyżyka Ultimate Tic-Tac-Toe oraz gry Rummikub. Gry planszowe to prawdziwy sport intelektualny, który angażuje kluczowe dla naszego myślenia obszary, takie jak pamięć, planowanie, dedukcję czy liczenie, a przy tym świetnie relaksują, rozwijają wiedzę i wyobraźnię. Uczniowie świetnie się bawili, chętnie uczestniczyli w proponowanym działaniu i wyrazili chęć udziału w kolejnym takim spotkaniu. Była to również okazja do integracji całej społeczności szkolnej.
Joanna Para i Gabriela Galewska
Czytanie na dywanie w bibliotece!
16.10.2024W październiku rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego „Czytanie na dywanie” skierowanego do dzieci z przedszkola i klas I . Jest to forma dająca satysfakcję bibliotekarzom, nauczycielom oraz uczniom. Czytanie przez nauczyciela, rodzica, czy starszego kolegę to najlepszy sposób zapoznania się z książką w tym okresie. Głośne czytanie dostarcza głębszych przeżyć oraz wyrabia wrażliwość na piękno żywego słowa. W tym miesiącu dużym zainteresowaniem naszych milusińskich cieszyła się książka pt. „Mrówka Andy w niebezpieczeństwie” oraz „Pan Fortepianek”, które czytali nauczyciele - bibliotekarze. Jak zawsze okazuje się, że dzieci uwielbiają bajki i baśnie oraz utożsamiają się z ich bohaterami. Umiejętność czytania i częstego obcowania z książką wyposaża dzieci na przyszłość w wiele praktycznych cech i umiejętności, dlatego też warto tę akcję kontynuować, gdyż służy ona upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci. Dzięki książkom budzą się w dziecku uczucie koleżeństwa, uczynności, miłości rodzinnej, opiekuńczości. Projekt zakłada współdziałanie bibliotekarza, wolontariuszy z nauczycielami klas I oraz przedszkola. Bibliotekarz wybiera literaturę do głośnego czytania na zajęciach.
Joanna Para
3
Szczepienia HPV
14.10.2024Szanowni Państwo,
w imieniu NZOZ Twój Lekarz informuję, iż w listopadzie zostanie przeprowadzone DODATKOWE szczepienie uczniów przeciwko HPV na terenie Szkoły, których rodzice nie zgłosili do szczepienia w październiku.W związku z powyższym do dnia 31 października 2024r. osoby zainteresowane, proszone są o złożenie kompletu dokumentów (oświadczenie, deklaracja i zgoda zostały przesłane Państwu we wrześniu Librusem) w sekretariacie do spraw uczniowskich.
Wygrywamy i Zapraszamy
14.10.2024W ubiegłą niedzielę 13 października nasza szkolna drużyna siatkarek rozegrała swój pierwszy turniej w 6 lidze młodziczek o Mistrzostwo Dolnego Śląska.
Przyszło nam się zmierzyć z drugą drużyną AZS AWF Wrocław oraz MKLS ECHO TWARDOGÓRA.
W pierwszym meczu, z doświadczoną drużyną z AZS-u, doznaliśmy porażki wynikiem 0:2.
W drugim spotkaniu Nasza drużyna pokazała na parkiecie wolę walki i zwyciężyła 2:1 w tie breaku z silną reprezentacją klubu z Twardogóry.
Przed Nami kolejny siatkarski turniej. Tym razem spotykamy się w Naszej "Twierdzy" na hali sportowej w szkole podstawowej w Bielanach Wrocławskich 20 października o godzinie 10.00Serdecznie zapraszamy wszystkich do wsparcia Naszej Bielańskiej Drużyny!
Muzeum w pudełku – warsztaty historyczne
15.10.2024Dnia 9 października 2024 r. klasa V a wzięła udział w warsztatach historycznych. Do naszej szkoły przyjechała Pani Alicja Koperska z Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich. Podczas trwających cztery godziny warsztatów dzieci wcielały się w postać Antka - współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przeniósł się 100 lat w przeszłość. Trafił do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca była 11-letnia Żydówka - Malka. Dzieci wspólnie zwiedziły miasteczko, poznając tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego. Podjęto dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski. Dzieci wykonały szereg ciekawych zadań, prac plastycznych oraz świetnie się bawiły i integrowały.
W zajęciach warsztatowych oraz w szkoleniu udział wzięły nauczycielki: Agnieszka Snella, Marzena Kozyra – Miazga, Katarzyna Ptasznik.
Szkolna koordynatorka projektu
Agnieszka Snella
6
Szczepienie uczniów przeciwko HPV
11.10.2024Szanowni Państwo,
Informujemy, iż szczepienie uczniów przeciwko HPV na terenie Szkoły, zgłoszonych przez rodziców, którzy złożyli komplet uzupełnionych dokumentów, planowane jest w dniach 15-16 października 2024 r. w godzinach 8:00-14:00.
Czytanie wzmacnia!
03.10.202429 września co roku obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” jest kontynuowana co roku w naszej bibliotece i jest to stała forma pracy z młodym czytelnikiem. Data 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism dla dzieci. Chcielibyśmy podkreślić, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi rówieśniczych, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy i wspomaga pamięć.
30 września i przez kolejne dni, nauczyciele bibliotekarze czytali najmłodszym uczniom w bibliotece lub w klasach. Opowiedzieliśmy uczniom o dniu głośnego czytania i o tym, jak ważną rolę odgrywa codzienne czytanie nawet przez krótką chwilę. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali tekstów trzech książek „Emila ze Smalandii” Astrid Lindgren; „Psotnic podwórkowych” Rafała Witka oraz „Dobrych uczynków Cecylki Knedelek”. Czytaniu towarzyszyło wiele emocji i uśmiechu, a treść przeplatana była żywymi rozmowami. Uczniowie zapamiętali, że gdy ktoś złapie już bakcyla czytania to warto go wzmacniać i pielęgnować. Do tego potrzebne są: chwila dla siebie, wizyta w bibliotece i czytanie. Idąc za słowami Umberto Eco pamiętajmy, że. :„Kto czyta, ten żyje podwójnie”. Dzieci otrzymały zadanie przeczytania wieczorem krótkiego tekstu swoim rodzicom.Joanna Para
Archiwum Aktualności