Inicjatorkami nawiązania współpracy ze szkołą w Kamerunie były panie: Joanna Para i Sylwia Pienio-Piekarska. Pomysł przeprowadzenia spotkania online narodził się w zeszłym roku szkolnym, w którym to odbyły się dwie takie lekcje. Na początku marca 2023 roku, również online, ustalono temat i przebieg zajęć, który miał dotyczyć szeroko rozumianych tradycji w naszych krajach. 31 marca szkoły i klasy spotkały się online na platformie Teams. Pomimo dzielącej nas odległość ponad 8 tys. kilometrów i różnicy czasu mogliśmy się widzieć i słyszeć. Zespoły klasowe przywitały się i przedstawiły. Klasa 3a przedstawiła prezentację multimedialną strojów ludowych z różnych regionów naszego kraju – łowickie, wielkopolskie, kaszubskie, śląskie, dolnośląskie itp. Pani nauczycielka ubrała się w strój ludowy, zespołu wokalno-instrumentalnego i Folklorystycznego „Jarzębina”, który spotyka się przy Kobierzyckim Ośrodku Kultury i wytłumaczyła czym się różni strój kobiecy i męski.
Natomiast uczniowie z Kamerunu opowiedzieli o symbolach tradycyjnego tańca plemienia Maka, który złożony był z trzech części, a następnie go dla nas zatańczyli. Pokazywał on, jak wyglądają czynności dnia codziennego.
Uczniowie z Kamerunu dowiedzieli się gdzie leży Polska, poznali tradycyjne stroje ludowe i zobaczyli, jak jest ich wiele i jakie są kolorowe. Bardzo dziwili się, że mamy taką dużą różnorodność, kolorystykę i wzornictwo. A uczniowie z Bielan Wrocławskich poznali realia życia w Afryce, w Kamerunie i jeden z tańców plemiennych, gdzie głównym instrumentem był drewniany tamburyn i bęben, a wszystko opierało się na gestach i rytmie. Uczniowie kl. IIIc zaprezentowali się również artystycznie, zaśpiewali piosenkę wielkanocną „Tańczące pianki”. Obie klasy wycinały kogucika, który został przesłany mailem do Kamerunu. Była to łowicka wycinanka, z którą dzieci z dalekiego kraju spotkały się po raz pierwszy. Na zakończenie wspólnej lekcji dzieci z Kamerunu
zobaczyły, jak wyglądają tradycyjne palmy wykonane różnymi technikami, zobaczyły koszyczek wielkanocny i dowiedziały się, co w nim się znajduje oraz zobaczyły pisanki wykonane przez każdego ucznia klasy 3a. Dzieci z naszej szkoły złożyły życzenia swoim kolegom w Kamerunie i pożegnały się. Spotkanie trwało o 1,5 godziny i upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Zespoły klasowe mimo dzielącej ich odległości nawiązały dobrą relację i
nie nudziły się. Pragną dalej utrzymywać kontakt, zaplanowano również dla nich pomoc materialną. W marcu przeprowadzona została zbiórka materiałów plastycznych, które zostaną przekazane do Fundacji „Serce dla Afryki” i drogą morską, w kontenerze dopłyną do Kamerunu.
Joanna Para