Rok szkolny trwa! Za nami już prawie trzy miesiące ciężkiej pracy. To idealna pora, aby zatrzymać się na chwilę, odsapnąć i nacieszyć drobnymi rzeczami oraz osobami spotykanymi przez nas na co dzień w sklepie, szkole czy na ulicy.
Zwykle nie zwracamy uwagi na drobne gesty uprzejmości ze strony przypadkowego przechodnia na ulicy. W drodze do pracy czy szkoły skupiamy się na tym, aby biegnąc spóźnionym, nie wdepnąć w kałużę na środku chodnika, lub nie wpaść pod samochód na przejściu dla pieszych. Rzadko zauważamy, że jakiś mężczyzna w ubłoconych butach i wciśniętych głęboko do kieszeni dłoniach przepuszcza nas w drzwiach, lub że jakaś staruszka uśmiechnie się do nas ciepło, gdy tkwimy w kolejce w piekarni.
Są to drobne gesty życzliwości, ale to właśnie one sprawiają, że świat staje się lepszy i mniej ponury. Bo czy nie jest człowiekowi ciepło na sercu, kiedy otrzymuje od innych maleńką dawkę życzliwości?
Życzliwość to przede wszystkim wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. To przekonanie, że jesteśmy częścią jakiejś większej całości, o którą warto dbać.
W tym roku Dzień Życzliwości świętujemy pod hasłem: „Wróćmy do Życzliwości”.
Sama idea powstania takiego święta narodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale z zaskakującą łatwością zaaklimatyzowała się także w Polsce.
Przez kilka dni życzliwość i dobra energia była w naszej szkole ukazywana uczniom poprzez organizowanie aktywności takich jak wybór Życzliwka Klasowego, rozwiązywanie zadań, zagadek i rebusów, które przybliżyły wszystkim pojęcie i sens życzliwości. Drzwi klas ozdobiliśmy plakatami wywołującymi na twarzach uśmiech, a na korytarzach zawisły zrywki z „dobrymi słowami”, dzięki którym wnętrze budynku rozkwitło ciepłymi i radosnymi barwami. „Życzliwa poczta” wypełniła się ogromną ilością listów, które trafiły do swoich adresatów ze zniecierpliwieniem czekających na odbiór swojej korespondencji.
Całość wydarzeń uwieńczyło radosne podsumowanie dokładnie 21. listopada w Światowy Dzień Życzliwości. Teatrzyk szkolny „Sto bajek” pod opieką pani Lidii Grzeszczak wystawił przedstawienie „Szewczyk Dratewka”, a Jakub Obrzut z klasy 7b pod opieką pani Olgi Awakowicz przygotował film z udziałem uczniów klas 1-3. Zwycięzcy w klasowych głosowaniach na „Życzliwka Klasowego” otrzymali słoneczne medale i dyplomy za bycie stale przykładem osoby życzliwej dla innych.
Dzielcie się pozytywną energią i pamiętajcie: życzliwość ma swoją moc!