Active Sister Schools to nowy, innowacyjny, międzynarodowy projekt, którego celem jest stworzenie drużyn „online”, skupiających klasy z Polski, Danii i Ukrainy. Poprzez ruch i zabawę uczniowie będą mogli poznać życie, kulturę i otoczenie swoich rówieśników z innych krajów.
Idea projektu zainspirowana jest klasycznym systemem "pen-pals" (przyjaciółmi korespondencyjnymi), który przez dziesięciolecia tworzył silne więzi i pomagał zrozumieć codzienne życie dzieci zza granicy. W tym projekcie nacisk jednak kładziony jest nie na komunikację pisemną, a na ruch, zabawę, współpracę, radość i dobre samopoczucie.
Projekt jest skierowany do uczniów drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej (8-9 lat). W inicjatywie weźmie udział łącznie 45 klas, które zostaną podzielone na 15 międzynarodowych drużyn. Każdą szkołę będzie reprezentowała jedna klasa.
Harmonogram projektu
Pierwszym etapem projektu będzie ceremonia online z tworzenia międzynarodowych drużyn, która odbędzie się 15 września 2023 r. Każdy zespół składać się będzie z 3 klas – po jednej klasie z Polski, Danii i Ukrainy.
Na początku projektu zespoły wspólnie stworzą własne logo drużyny i plakat z fotografiami członków zespołu oraz ciekawymi informacjami na ich temat. Szkoły będą mogły otrzymać wydrukowane plakaty i umieścić je w swoich klasach.
Uczniowie będą poznawać się nawzajem, zgłębiać kulturę, tradycje, geografię i wiele innych aspektów poprzez udział w pięciu comiesięcznych wyzwaniach, które rozpoczną się we wrześniu 2023 roku udziałem w międzynarodowym święcie - Europejskim Dniu Sportu Szkolnego 2023, a zakończą w lutym 2024 roku.
Wszystkie wyzwania będą opierać się na trzech filarach: rozrywce, aktywności fizycznej i edukacji.
W ramach udziału w projekcie, wszyscy uczestnicy otrzymają gotowe, innowacyjne materiały w formie pakietu na każdy miesiąc, w którego skład każdorazowo wejdą dwa krótkie filmy edukacyjno-ruchowe oraz ruchowa karta pracy. Materiały powstaną we współpracy z partnerem strategicznym Fundacji V4Sport - Akademią Krokieta i Lamy.
Dodatkowo dzieci otrzymają zadania domowe do wykonania z rodzicami, które pozwolą uczniom lepiej się poznać, a rodzicom być na bieżąco z przebiegiem projektu.
Rola koordynatorów
Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w projekcie, gdyż ich zadaniem będzie współpraca z dwoma innymi nauczycielami w ramach zespołu. Projekt można łatwo dostosować do poziomu ambicji danej klasy, gdyż może ona realizować jedynie obowiązkowe zadania konkursowe, ale również będzie mogła zdobyć więcej punktów, wykonując dodatkowe zadania lub organizując wspólne wydarzenia z dwoma innymi klasami w zespole, aby wzmocnić poczucie wspólnoty.
Język angielski
Pragniemy również zwrócić uwagę, że projekt jest międzynarodowy, a cała komunikacja między członkami zespołu będzie odbywać się w języku angielskim. Dlatego podstawowa znajomość języka angielskiego przez wybranego nauczyciela jest dodatkowym atutem, choć nie jest to wymóg konieczny.
Z naszej strony zapewniamy wszechstronne wsparcie w trakcie realizacji projektu.
Partnerzy projektu:
Projekt opiera się na współpracy czterech doświadczonych organizacji partnerskich: Fundacja V4SPORT (Polska), Danish School Sports (Dania), UAactive (Ukraina) i ISCA (Dania), mających na celu stworzenie skutecznego, bezpiecznego i aktywnego środowiska sprzyjającego zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, aktywności fizycznej i aktywnemu stylowi życia dzieci, nauczycieli i rodziców poprzez przyjazną współpracę między szkołami siostrzanymi z różnych krajów.