Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.
Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.[1]
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.
Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju i realizacją programu nauczania w trybie zdalnym, w naszej szkole zrealizowane zostały również inne pomysły, które sprawdziły się w tej nowej formule nauczania. Film „Wspólna podróż po Jemenie” przygotowany przez UNICEF Polska, przedstawiony podczas zajęć, w którym przedstawiona została tragiczna sytuacja całych rodzin w Jemenie. Dyskusje, burza mózgów i rozmowy podczas zajęć plastycznych o bardzo złej sytuacji w Jemenie spowodowały wśród uczniów poruszenie, współczucie, bezradność i jednocześnie złość wobec wojny i przemocy jaka ma miejsce w Jemenie. Przybliżając tragiczną sytuację dzieci w tym kraju, uczniowie naszej szkoły zdali sobie sprawę jak rzeczywiście wygląda sytuacja w tym zakątku świata. Zadawaliśmy sobie wszyscy pytania, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane?
Konkurs plastyczny, który został zorganizowany w naszej szkole, przyjął formę prac plastycznych w postaci plakatów. Był świetnym czerwonym sygnałem naszych uczniów, by zaprzestać przemocy wobec dzieci i rodzin zarówno w Jemenie jak i na całym świecie. Każdy bowiem ma prawo do życia w pokoju, do edukacji, pomocy medycznej i nauki.[2]
[1] [w]: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef
[2] [w]: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2020.
W konkursie plastycznym zorganizowanym przez koordynatora projektu, pod hasłem: „#Pomoc dla Jemenu”, udział wzięło wielu uczniów Szkoły Podstawowej w Bielanach Wrocławskich.
Poniżej wyniki konkursu plastycznego:
Pierwsze miejsce zdobyły:
Irena Ulatowska 6c