• Magiczny świat biblioteki szkolnej!
          • Magiczny świat biblioteki szkolnej!

            19.03.2023

            8 marca 2023 roku gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Montessori z Bielan Wrocławskich. Była to specjalnie przygotowana dla nich lekcja biblioteczna, w czasie której dzieci zapoznały się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, poznały księgozbiór, mogły poczytać ale również posłuchały fragmentu książki „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”.
            Celem spotkania było poznanie dużej biblioteki, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, zapoznanie dzieci z akcją „Niewidzialna ręka, to również Ty”, która była bardzo popularna w XX wieku. Nauczyciel bibliotekarz zachęcał młodych czytelników do bezinteresownej pomocy osobom z najbliższego otoczenia. Na zajęciach Na zajęciach, po prezentacji utworu, rozmawialiśmy jak dziś można pomagać innym. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość wybrania z półek książki, która ich zainteresowała i w ciszy ją poczytać. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawy sposób, który pozwala dzieciom poznać działające biblioteki w najbliższej okolicy.
            Był to również ciekawy sposób przekazywania wiedzy i prowadzenia dyskusji.

            Joanna Para

        • Turniej rodzinnych dwójek siatkarskich
          • Turniej rodzinnych dwójek siatkarskich

            16.03.2023

            Bielańscy miłośnicy siatkówki!!
            Zapraszamy na pierwszą edycję turnieju rodzinnych dwójek siatkarskich. Nowa formuła turniejowa to nowe wyzwania dla dzieci i rodziców.
            Drużynę mogą tworzyć dziecko/rodzic, dziecko/członek rodziny.
            Do rywalizacji zapraszamy rodziców i dzieci z klas czwartych i piątych.
            Turniej odbędzie się 25 marca (sobota) w nowej hali sportowej w Szkole podstawowej w Bielanach Wrocławskich.
            Rozpoczynamy o godzinie 9.30 weryfikacją zgłoszeń i rozgrzewką a o godzinie 10.00 przystępujemy do gry.
            Drużyny zgłaszamy od poniedziałku 20 marca do piątku 24 marca do nauczycieli wychowania fizycznego.

            Z siatkarskim Pozdrowieniem
            Kamil Wilczyński

        • MARATON ZAINTERESOWAŃ
          • MARATON ZAINTERESOWAŃ

            28.03.2023

            17 stycznia 2023 roku, we wtorek, po długiej przerwie powodowanej pandemią, w naszej szkole odbyła się Maraton Zainteresowań. Uczniowie klas 4-8 prezentowali swoje talenty, zainteresowania i hobby. Mieliśmy przyjemność oglądać szesnaście pokazów przygotowanych przez uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej. Podziwialiśmy zdolności wokalne uczniów, recytatorskie, taneczne, oglądaliśmy pokaz tańca baletowego, gry na perkusji, gitarze, pianinie, jak również gry na narodowym instrumencie ukraińskim – bandurze, jak również występ teatralny.

            Wszyscy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności na wysokim poziomie, a wśród publiczności słychać było podziw dla prezentujących.

            Ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników tegorocznego Maratonu Zainteresowań i zachęcam pozostałych uczniów do udziału w kolejnym Maratonie Zainteresowań w przyszłym roku szkolnym. Do zobaczenia : )

            Gabriela Galewska

        • HAPENNING Z PRAWAMI DZIECKA I UCZNIA
          • HAPENNING Z PRAWAMI DZIECKA I UCZNIA

            28.03.2023

            27 stycznia 2023 roku w klasach 1-3 oraz 30 stycznia 2023 w klasach 4-8 w naszej szkole odbył się hapenning na zakończenie realizowanego w styczniu projektu „Prawa Dziecka i Ucznia widziane oczami dzieci”. W trakcie realizacji projektu wychowawcy klas 1-8 podjęli szereg działań mających na celu zapoznanie uczniów z Konwencją Praw Dziecka , jak również z prawami, ale i obowiązkami uczniów. W każdej klasie odbyły się zajęcia i rozmowy dot. szanowania praw dziecka, poszanowania godności dziecka, zapewnienia dziecku przyjaznych, bezpiecznych i zdrowych warunków do nauki oraz zabawy, rozwijania samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie oraz najbliższe otoczenie. Uczniowie spotkali się również z Rzecznikiem Praw Ucznia Panią Agnieszką Snellą oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego Panią Danutą Zaradną. 

            Finałem projektu był happening, podczas którego uczniowie przeszli korytarzami szkoły z wykonanymi przez siebie plakatami i transparentami oraz skandując hasła związane z prawami dzieci. Następnie udali się do sali gimnastycznej, gdzie głos zabrała Pani Dyrektor Beata Ćwiek, która odwołała się do Konwencji Praw Dziecka i do jej historii oraz upowszechniała prawa dziecka wśród uczniów. W dalszej kolejności każda klasa zaprezentowała przed wszystkimi uczniami przygotowany przez siebie plakat z wylosowanym prawem dziecka. Po prezentacji uczniowie przeszli wokół sali, wykrzykując swoje prawa. 

            Uczniowie podczas realizacji działań mogli doświadczyć wielu pozytywnych  emocji i wrażeń, co jest bardzo ważne w funkcjonowaniu w dzisiejszym świecie. Zdobyli również i utrwalili wiedzę o ich prawach. 

            Gabriela Galewska i Monika Pietrzak 

        • Laboratoria przyszłości - styczeń i luty 2023
          • Laboratoria przyszłości - styczeń i luty 2023

            08.03.2023

            W roku 2022 szkoła pozyskała środki finansowe z Projektu Laboratorium przyszłości na łączną kwotę -179 842,55 zł. W celu pozyskania  sprzętu została opracowana dokumentacja przetargowa, a następnie przeprowadzony został przez szkołę przetarg. Do placówki szkolnej dostarczono sprzęty, które wzbogaciły pracownie szkolne i umożliwiły na przeprowadzenie jeszcze ciekawszych lekcji oraz zajęć dodatkowych (m.in. koła dziennikarskiego, zajęć z robotyki). Ponadto w szkole zostało przeprowadzonych wiele działań- imprezy, uroczystości szkolne, warsztaty. W miesiącu lutym w naszych szkolnych murach m.in został przeprowadzony Maraton Zainteresowań oraz Warsztaty Dziennikarskie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na warsztaty zostały zaproszone samorządy szkolne wraz z opiekunem z terenu gminy Kobierzyce a także szkoła z Wałbrzycha. Uczniowie mogli spotkać się z dziennikarzem, przyjrzeć się jak działa radiowęzeł  a także jak powstaje gazetka szkolna. Dodatkowo wzięli udział w warsztatach dziennikarskich aby na końcu zaprezentować swoje działania w postaci poprowadzenia audycji w radiowęźle szkolnym i przedstawienia nakręconego przez siebie filmu. W realizacji tych działań zostały wykorzystane  m.in. mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, kamera przenośną cyfrowa, Mixer audio, oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia materiałów video.

            Kolejnym wydarzeniem w szkole było spotkanie z pisarzem. Opowiadał on o swoim zamiłowaniu a jednocześnie  pracy. Cale spotkanie zostało zarejestrowane poprzez urządzenia cyfrowe.

            Kamera cyfrowa oraz aparat cyfrowy były także wykorzystane przy takich działaniach jak: I Szkolna  Korrida Ortograficzna – konkurs ortograficzny gdzie uczniowie wraz z nauczycielem zrobili zdjęcia z której powstała fotorelacja, Łamacze językowe  - zajęcia rozwijające dla klas 5 z języka angielskiego z których powstał krótki filmik.

            W naszej szkole odbywają się także zajęcia z Robotyki, które cieszą się bardzo dużym powodzeniem przede wszystkim u młodszych uczniów. Zajęcia te polegają na budowaniu przez dzieci prostych robotów także    z kolorowych klocków lego, a następnie ożywianiu ich przy pomocy łatwego oprogramowania. Warsztaty te to przede wszystkim zabawa, która uczy w przyjazny  i zabawny sposób a także pokazuje jak można połączyć zagadnienia z zakresu inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, automatyki i informatyki, których celem jest tworzenie robotów, w tym sterowanie ich ruchem

            Nie tylko sprzęt multimedialny ale również Laboratoria przyszłości przekazały dla szkoły wszelkie materiały potrzebne do działań plastycznych i technicznych. I tak na zajęciach plastyki i techniki zostały wykorzystane narzędzia do zrobienia przez dzieci karmników, a kolorowe nici i krosna tkackie do wykonania pięknych kolorowych prac.

            Grzegorz Harężlak

          • Podsumowanie akcji "Herbatka i kawka na Dzień Babci i Dzień Dziadka"

            07.03.2023

            Na przełomie stycznia i lutego odbyła się akcja charytatywna wspierająca naszych zaprzyjaźnionych podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej "Przystań Seniora" w Borzygniewie.W akcję pod hasłem " Herbatka i kawka na Dzień Babci i Dzień Dziadka" włączyła się nasza bielańska społeczność. Kolejny raz,  z wielką dumą i radością w sercu,  przekazaliśmy ogrom dobroci dla naszych seniorów.W imieniu mieszkańców DPS-u zapraszamy nad Zalew Mietkowski oraz na spotkanie z alpakami.Składamy podziękowania uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły za wsparcie i zaangażowanie:)

            Koordynatorzy: Magdalena Homa, Agnieszka Szołtysik

          • Ferie z książką

            19.03.2023

            Ferie to czas wolny od zajęć szkolnych, który dzieci spędzają zazwyczaj na nartach, sankach lub lepieniu bałwana. Zdarza się, że rodzice wysyłają je na różne obozy narciarskie lub zimowiska. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co więc zrobić, żeby pociechy, które zostają w domu nie narzekały na nudę? Ferie z książką to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Czytanie rozbudzi w dzieciach kreatywność oraz wzbogaci ich słownictwo.
            Aby zachęcić dzieci do czytania nasza biblioteka szkolna zaproponowała akcję czytelniczą „Ferie z książką. Zaprosiliśmy naszych czytelników z klas I-III, aby w czasie ferii zimowych, każdego dnia przez 20 minut czytali w domu książki. Każdy uczeń otrzymywał specjalny blankiet „FERIE z książką”, przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza, wraz z zasadami przeprowadzanej akcji oraz miejscem na potwierdzający przez rodzica podpis. Każdy uczeń miał również napisać tytuły książek, które przeczytał. Akcja była formą zabawy dla uczniów,
            do której zaprosiliśmy także rodziców, od których nie wymagano dużej aktywności ani przygotowań. Po feriach uczniowie przynieśli do biblioteki bileciki z podpisami rodziców, potwierdzającymi wykonanie zadania. Ilość osób, która wzięła udział w proponowanym działaniu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Do zadania przystąpiło bowiem aż 86 uczniów z klas I-III. Mam nadzieję, że była to wspaniała przygoda dla wszystkich dzieci uczestniczących w zabawie. Każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek, który ufundowała Rada Rodziców.

            Joanna Para

          • Christmas time

            23.02.2023

            W grudniu i styczniu uczniowie klas IV-VIII realizowali ciekawy projekt na zajęciach języka angielskiego i niemieckiego. Jego celem było utrwalenie słownictwa i wyrażeń związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w różnych językach, nauka kolęd w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim, poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami w krajach anglo- i niemieckojęzycznych oraz prezentowanie twórczości naszych uczniów.

            Uczniowie uczestniczyli w lekcjach tematycznych na temat tradycji i zwyczajów świątecznych w różnych krajach, poznawali słownictwo związane ze świętami i utrwalali je poprzez rozwiązywanie ciekawych ćwiczeń interaktywnych, jak i tworzenie plakatów, map myśli i słowniczków obrazkowych. Prace wykonane przez uczniów zdobiły szkolne korytarze i sale lekcyjne.

            W ramach projektu zorganizowano także konkurs na najładniejszą ilustrację kolędy w kl. IV-VI i najładniej zaprezentowany przepis na potrawę bożonarodzeniową w kl. VII i VIII.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            Kl. IV

            I m-ce Piotr Piwowar, kl. IVd

            II m-ce Aleksander Choromański, kl. IVc

            III m-ce Anna Supkowska, kl. IVd

            Kl. V

            I m-ce Milena Mazur, kl. Vb i Orest Włach, kl. Va,

            II m-ce Laura Skrzypczyńska, kl. Vb i Zuzanna Mróz, kl. Va,

            III m-ce Natalia Wemberger, kl. Va, Maksym Stołycia, kl. Vb

            Wyróżnienie: Aleksandra Walusińska, kl. Va, Jan Wojtasiak, kl. 5b i Franciszek Pierog, kl. 5b

            Kl. VI

            I m-ce Kateryna Okhrimenko, kl. VIc,

            II m-ce Valeria Filimonova, kl. VIc,

            III m-ce Oliwia Wesołowicz, kl. VIa

            Kl. VII-VIII

            I m-ce Aleksandra Samojedny, kl. VIIIc,

            II m-ce Kinga Strużyk, kl. VIIIc i Kalina Szelążek, kl. VIIIc,

            III m-ce Irena Ulatowska, kl. VIIIc

            Wyróżnienie: Lena Podedworna i Maria Walendzik z kl. VIIa, Kajetan Zawada, Min Yoon, Hyeok Yoon i Antoni Pelczyk z kl. VIIb

            Podczas realizacji projektu nie mogło zabraknąć kolęd. Uczniowie klasy Va przygotowali i nagrali montaż muzyczno-słowny do kolędy "Christmas Alphabet", a zwieńczeniem projektu było wspólne kolędowanie, podczas którego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali kolędę "Cicha noc" w różnych językach.

            Nagrodzone prace konkursowe: https://www.canva.com/design/DAFYLxdADkY/9h4ViPRDKIUVuaI8Hx453w/watch?utm_content=DAFYLxdADkY&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

            Montaż muzyczno-słowny "Christmas Alphabet": https://www.canva.com/design/DAFXwGJW0ds/Uhb3of_tTeg5r8aAruNk_A/watch?utm_content=DAFXwGJW0ds&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

            Nauczyciele języków obcych

        • „Z barwą i kształtem w czterech porach roku”
          • „Z barwą i kształtem w czterech porach roku”

            07.02.2023

            W pierwszym półroczu tego roku szkolnego uczestnicy koła plastycznego mieli ręce pełne pracy twórczej.  

            Zrealizowali dwa projekty edukacyjne.  

            Pierwszy „Barwy i kształty jesieni” - Uczniowie obejrzeli prezentację pt. „Pięciu malarzy zakochanych w jesieni”. Mieli okazję obcować z jesiennymi miastami Richarda Mcneila, pejzażami pełnymi spokoju Thomasa Kinkade jesiennymi parkami Leonida Afremowa, czarującą przyrodą Charles’a White’a – oraz bajecznymi pejzażami Eugeniusza Luszpina. Podczas zajęć udało się wzbudzić u uczniów zachwyt i wrażliwość na piękno sztuki. Uczniowie wykonali własne prace inspirowane fragmentem obrazu, który mieli kontynuować według tego, co im podpowiedziała ich własna wyobraźnia. Prace „Przez dziurkę od klucza – co mogłeś zobaczyć dalej”  zostały zaprezentowane na tablicach w bloku C na parterze. W drugim etapie podziwiały prace pana Czesława  Rodziewicza, ale tym razem wykonały „Jesienne wianki – nie Świtezianki” Te działania sprawiły uczniom wiele przyjemności, a mi jako prowadzącemu pozwoliły odkryć możliwości uczestników koła plastycznego.  

            Drugi realizowany projekt to „Zima w wierszu i obrazie”- „Malujemy razem” -  poprzez wykorzystanie instruktażu filmowego Anastazji Szczęsnej – uczniowie poznali metodę malarstwa percepcyjnego.  Korzystając z porad eksperta, pomocy nauczyciela, wykorzystywali możliwości jakie daje eksperymentowanie kolorem, dostrzegali walory malowania warstwami, uczyli się jak wydobywać odcienie, cienie i efekty refleksów światła na swoich pracach. Dzięki zaangażowaniu uczniów powstała niesamowita wystawa prac, ciesząca oko innych uczniów, nauczycieli i rodziców. 

             Inne ciekawe działania, którymi warto się pochwalić to: 

            „Boże Narodzenie węglem malowane” – uczniowie poznali technikę pracy węglem, odkrywali możliwości uzyskiwania odcieni rysując jednym kolorem. Wykonane prace zostały poddane ocenie. Wyłoniono w następujących laureatów: 

            I miejsce - Jagoda Szkultin klasa 3 d i Joanna Stepecka klasa 3 a 

            II miejsce – Emilia Machulak klasa 3 d 

            III miejsce - Zofia Pudełko klasa 3d 

            Dziękuję paniom Monice Pietrzak i Urszuli Sorbal za pomoc w wyborze prac 😊  

            „Konie” – rysunek ołówkiem. Uczniowie nauczyli się jak na bazie kół zachowując odpowiednie proporcje, narysować skomplikowaną sylwetkę konia. Odczuli radość i satysfakcję z efektów swojej pracy, odkrywali własne możliwości i rozwijali zainteresowanie i zdolności. 

            „Kontrasty i symetria” – na kolejnych zajęciach powstały prace wykonane prace z wykorzystaniem tylko dwóch barw: bieli i czerni. Projektowanie, wycinanie, praca z pastą do zębów i markerami przyniosła niesamowite efekty. Zobaczcie sami 😊. 

            Podsumowując naszą półroczną pracę wiemy, że zaangażowanie w działania, wzajemne inspirowanie się, poszukiwanie własnych rozwiązań, bycie odważnym, rozwijanie swoich pasji i talentów pozwala na odkrywanie swoich możliwości. Przynosi radość i satysfakcję. 

            Z dumą dzielę się efektami pracy uczniów  

            Irena Kalinowska – prowadząca zajęcia 😊 

          • Bielany żyją siatkówką!

            29.01.2023

            Za nami kolejne drugoligowe zmagania na siatkarskim parkiecie w Hali sportowej w ZSP Bielany Wrocławskie. Tym razem mieliśmy okazję gościć znakomitą drużynę z Szamotuł BIOFARM Szamotulanin, która w czwartek 26.01.2023, rozegrała swój mecz ze wspieraną przez bielańską społeczność drużynę #Volley Wrocław.
            Przy głośnym dopingu kibiców na trybunach i po świetnej grze Volleyek Nasza drużyna pokonała gości wynikiem 3:1 (25:13 , 22:25 , 25:20 , 25:17). W druzynie z Szamotuł zagrała była rozgrywająca młodzieżowych drużyn #Volley Wrocław Oliwia Majtyka - OLIWIA POZDRAWIAMY!
            Tradycją siatkarskich spotkań w bielańskiej hali stał się udział młodych siatkarek z UKS "Bielik" w organizacji drugoligowych spotkań. I tym razem Nasze dziewczęta wzięły czynny udział w organizacji meczu i swoją pomocą uświetniły sportową imprezę.
            Po raz kolejny na trybunach zasiedli wspaniali goście i fani wrocławskiej drużyny a wśród nich:
            Pani Elzbieta Regulska - radna gminy Kobierzyce, Pan Jacek Grabowski - prezes #Volley Wrocław, Pan Krzysztof Janczak - trener kadry Polski dziewcząt u-17 w siatkówce, Ewa Naryniecka - była siatkarka UKS "Bielik" i Impel Gwardia Wrocław oraz członek zarządu #Volley Wrocław - DZĘKUJEMY ZA WSPARCIE!!
            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wspaniałego wydarzenia.
            Z siatkarskim Pozdrowieniem

            Kamil Wilczyński

        • Spotkanie autorskie czas zacząć!
          • Spotkanie autorskie czas zacząć!

            29.01.2023

            W czwartek 26 stycznia 2023 r zaproszeni uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Bielanach Wrocławskich wybrali się w podróż do Afryki, na front II wojny światowej oraz w podróż kajakiem przez ocean. Wszystko to za sprawą Łukasza Wierzbickiego, który na zaproszenie biblioteki szkolnej przyjechał, aby opowiedzieć nam o początkach swojej drogi pisarskiej, którą rozpoczął wieku 6 lat , o tym, co skłoniło go do napisania jego pierwszej książki ,,Afryki Kazika” oraz realizowaniu swoich marzeń. W czasie spotkania z wielką
            pasją podzielił się przygodami Kazimierza Nowaka, bohatera książki „Afryka Kazika” oraz opowiedział o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze książki „Dziadek i niedźwiadek”, który był przyjacielem żołnierzy armii polskiej podczas II wojny światowej. W czasie interaktywnego spotkania słuchaczy atakowały wielkie ryby, ryczały słonie, huczał ocean, a na twarzach pojawiły się krople słonej wody (ze spryskiwacza). Autor opowiadał również o fascynującym spotkaniu z Aleksandrem Dobą – podróżnikiem i kajakarzem, który jako pierwszy i to samotnie pokonał kajakiem Ocean Atlantycki, a którego opowieści zainspirowały go do napisania książki „Ocean to pikuś”. Pan Łukasz z pasją opowiadał o swoich książkach, tych napisanych, ale także o swoich kolejnych pomysłach. Zostawił nam również przesłanie, że warto ruszyć się z miejsca, bo tylko wtedy może nas spotkać coś ciekawego. Dodał także, że warto marzyć i realizować swoje marzenia. Na zakończenie niezapomnianej wizyty dzieci miały możliwość zadawania wielu pytań, a autor podpisał zakupione i przyniesione przez
            uczniów książki ,, … z sympatią, z serdecznością, ze słońcem…”. Udzielił również ciekawego wywiadu naszemu Kołu Dziennikarskiemu ze starszych klas.

            Wywiad - pytania
            Natalia: Jak zaczęła się Pana przygoda z pisaniem i skąd czerpie Pan inspiracje do swoich książek?
            p. Łukasz Wierzbicki: Nie byłbym pisarzem, gdybym nie zachwycił się historiami, prawdziwymi
            historiami. Mam tu na myśli wielką podróż Kazimierza Nowaka rowerem przez Afrykę, czy przyjaźń
            polskich żołnierzy z misiem Wojtkiem podczas II Wojny Światowej. Gdy poznałem te historie i
            uświadomiłem sobie, że nie ma żadnych książek dla dzieci o Kaziku, o misiu Wojtku, a później o
            innych moich bohaterach, jak Olek, czy Halinka, która pojechała motocyklem do Chin, poczułem, że
            takie książki muszą powstać, że dzieci, że Wy – młodzi czytelnicy, musicie również poznać te historie,
            bo trzeba je wydobyć. Te historie nam się przydadzą. One nas będą bawić, uczyć, inspirować.
            Pomyślałem, że muszę znaleźć kogoś, kto napisze książkę o Kazimierzu Nowaku, taką dla dzieci, a
            następna myśl była taka, że zamiast szukać kogoś, kto byłby pisarzem, kto by taką książkę napisał,
            może ja sam spróbuję. Gdy pojawiła się ta myśl, wstałem z fotela, zacząłem chodzić po domu, nie
            mogłem usiąść na miejscu, bo tak się ucieszyłem, że zrobię to – napiszę książkę, zostanę pisarzem i w
            ten sposób spełnię swoje marzenie z dzieciństwa. I tak się zaczęło. Zacząłem układać spis treści,
            wybierać przygody, kombinować, jak to opowiedzieć i po roku książka była gotowa. Tak zacząłem
            moją drogę pisarza, która dzisiaj przywiodła mnie na ten fotel.
            Ola: Co najbardziej podoba się Panu w Pana pracy jako pisarza, redaktora i podróżnika?
            p. Łukasz Wierzbicki: Myślę, że największą frajdą jest to, co tutaj widzieliście przed chwilą, to, że te
            historie rzeczywiście przydają się dzieciom – młodym czytelnikom. Te zasłuchane buzie uczniów w
            szkołach gdy je odwiedzam w bibliotekach, te pytania i to, że opowiadając te historie, jak na przykład
            o Olku Dobie kajakarzu, widzę w twarzach słuchaczy zaciekawienie, błysk w oku. Rumieniec pojawia
            się na policzkach. Buzia się uśmiecha, uszy się nastawiają. To jest dla mnie najlepsza nagroda i
            doping do dalszej pracy.
            Lena: Jak długo pisze Pan książkę oraz jak przebiega i ile trwa proces jej wydawania?
            p. Łukasz Wierzbicki: Różnie to bywa. Czasem udaje mi się stworzyć gotową książkę w 6-7 miesięcy,
            czasem trwa to 7 lat, jak było z książką „Wokół świata na wariata”. Nigdy się nie śpieszę. Zawsze na
            początku jest pomysł, idea, najczęściej prawdziwa historia, wokół której moją opowieść chcę osnuć.
            Później trzeba podjąć decyzję, jak to ma być, kiedy zacząć, kiedy skończyć opowieść, bo to też nie jest
            zawsze proste. Bohater mojej najnowszej książki Paweł Edmund Strzelecki objechał cały świat
            dookoła, a ja postanowiłem, że nie będę opisywał całej jego podróży, a tylko ten fragment, który
            dotyczy Hawajów, Nowej Zelandii i Australii, tylko na tym się skupię i tylko o tym będzie książka, a
            o tym, że później jeszcze przez całą Azję podróżował, tego już nie będę pisał, tylko zakończę książkę
            w momencie, kiedy opuszcza Australię. Zanim zacznę pisać, czytam dużo, pytam, dowiaduję się.
            Warunkiem rozpoczęcia prac nad książką jest to, że muszę wiedzieć wszystko na ten temat, co mogę
            znaleźć, czego mogę się dowiedzieć. Zanim zacząłem pisać książkę „Dziadek i niedźwiadek”
            przeczytałem 50 książek o II Wojnie Światowej – pamiętników żołnierzy, wspomnień, wywiadów,
            żeby poznać życie żołnierzy, żeby wiedzieć jak najwięcej na ten temat. Dopiero gdy poznałem te
            historie, miałem w głowie tyle obrazów i czułem, jakbym przeżył to wszystko sam, wtedy zabrałem
            się za pisanie. Było mi dużo łatwiej. Nie chciałbym takiej sytuacji, że książkę napisałem, a dopiero
            później dowiedziałem się o jakiejś dodatkowej przygodzie. Byłbym zły, że tej przygody w mojej
            książce nie ma, że się o niej nie dowiedziałam, bo zaniedbałem to moje przygotowanie do pracy.
            Jagoda: Którą ze swoich podróży wspomina Pan najlepiej? Gdzie jeszcze chciałby się Pan wybrać?
            p. Łukasz Wierzbicki: Każda podróż jest inna i trudno byłoby mi wybrać taką najważniejszą. Zawsze
            miło wspominam Namibię – kraj w południowej Afryce. Może dlatego, że to była taka pierwsza
            podróż rodzinna. Wtedy towarzyszył nam nasz syn Jonasz. Miał wtedy 7 miesięcy. Może dlatego, że
            jechałem konno przez Namibię śladami bohatera mojej książki, Kazika, a może dlatego, że poznałem
            tam fantastycznych ludzi, przyjaciół. Namibia jest pięknym, przyjaznym, ciekawym krajem. Bardzo
            chciałbym tam kiedyś wrócić.
            Orest: Którą ze swoich książek lubi Pan najbardziej i dlaczego?
            p. Łukasz Wierzbicki: To pytanie często pada, a ja nigdy nie potrafię na nie odpowiedzieć, dlatego, że
            te książki są moimi dziećmi i nie chciałbym żadnego z tych dzieci faworyzować, wyróżniać. Może to
            najmłodsze dziecko w rodzinie zawsze wymaga najwięcej opieki i jemu najwięcej się poświęca uwagi,
            więc być może, tak jest w moim przypadku teraz, najbliższa mojemu sercu jest książka, nad którą

            aktualnie pracuję, czyli „Co hrabia porabia”. Każdą z historii, którą opisałem w książkach bardzo
            lubię. Zresztą moje książki by nie powstały, gdyby historie, które w nich opisałem, nie chwyciłyby
            mnie za serce i nie sprawiłyby, że się zaangażowałem ze wszystkimi możliwymi emocjami i
            uczuciami w tworzenie tych opowieści.
            Matylda: Kim chciał Pan zostać w dzieciństwie? Czy lubi Pan swoją pracę, czy jest ona Pana pasją?
            p. Łukasz Wierzbicki: Zamiłowanie do książek i nawet tworzenie książek, to była moja pasja, gdy
            byłem dzieckiem. Zawsze kochałem czytać i też bawiło mnie tworzenie własnych książek w zeszytach
            w kratkę. Pokazywałem dzisiaj tutaj jeden z przykładów. Nie zawsze było tak prosto, bo poszedłem na
            studia ekonomiczne, a później pracowałem w banku przez 3 lata. Strasznie źle się w tym banku
            czułem. Nie wiedziałem dlaczego. Po prostu nie byłem bankowcem. Zabłądziłem do tego banku.
            Pewnego dnia zdjąłem krawat, rzuciłem go przez ramię. Powiedziałem – dziękuję bardzo, uciekam
            stąd, nie gońcie mnie, już tu nie wrócę. Zacząłem robić inne rzeczy w moim życiu, organizować
            koncerty, spektakle teatralne, kabaretowe. A potem, gdy miałem 33 lata, pojawiła się ta myśl o
            stworzeniu książki „Afryka Kazika”. Wtedy przypomniałem sobie o marzeniu z dzieciństwa i może
            dlatego byłem taki podekscytowany, że mogę to marzenie spełnić. Dzisiaj dobrze się czuję robiąc to,
            co robię. To też nie zawsze jest łatwa praca, oczywiście. Są też podróże po Polsce, godziny za
            kierownicą, czasem nocowanie w hotelu, gdy jadę na spotkania autorskie do odległego miasta, ale
            wtedy przychodzą takie chwile, kiedy sobie myślę: „ten dzień był udany, mnóstwo dobrych emocji,
            książki trafiły w dobre ręce czytelników, będą ich cieszyć”. I następnego dnia znowu rano się budzę i
            chcę jechać na kolejne spotkanie autorskie. Tego nie czułem, pracując w banku. Rano budziłem się i
            musiałem się zmuszać żeby się przebrać w garnitur i maszerować do miejsca mojej pracy, a dzisiaj
            wygląda to inaczej. Do banku już nie wrócę, mam nadzieję.
            Marysia: Skąd czerpać inspirację do napisania książki, gdy jest się w szkole podstawowej? Prosimy o
            udzielenie kilku wskazówek młodym pisarzom i dziennikarzom tworzącym szkolną gazetkę.
            p. Łukasz Wierzbicki: Uważnie się rozglądać, słuchać ludzi. Zobacz, ja o Kaziku dowiedziałem się od
            dziadka, bo dziadek mi opowiadał, o misiu Wojtku od sąsiadki, która słuchała radia. Jak usłyszała o
            misiu, zadzwoniła do mnie, zaprosiła mnie na kawę i opowiedziała mi. Kolega zasugerował mi, żebym
            napisał o Olku, a potem Olek opowiedział mi o swoich wszystkich przygodach - bohater książki. Czyli
            rozmawiajmy z ludźmi, słuchajmy, co mają nam do powiedzenia, bo wokół nas są ludzie, którzy noszą
            w sobie różne, dobre pomysły, historie. Kiedyś byłem u kolegi i kolega powiedział mi – Łukasz, ja,
            jak jadę na rower, to się lubię odstrzelić, jak żaba na zastrzyk. „Jak żaba na zastrzyk” – fajne,
            zapamiętałem sobie to określenie „odstrzelić się, jak żaba na zastrzyk”, wyobraziłem sobie taką żabę i
            użyłem tego określenia w książce „Wokół świata na wariata”. Spotykają takiego elegancika i mówią,
            zobacz, odstrzelił się, jak żaba na zastrzyk. Czyli znów, kolega mi podrzucił jakiś fajny pomysł, który
            wykorzystałem w książce. Podobno pisarze to takie pijawki, które wysycają różne dobre pomysły ze
            wszystkiego dookoła. Czytać, podróżować, rozglądać się, słuchać, a czasem te pomysły po prostu
            zrodzą się w naszej głowie, nawet nie wiadomo kiedy. Stoję na czerwonym świetle w samochodzie,
            czekam na zielone, a pomysł jest, więc biorę kartkę, długopis, notuję. Kierowcy trąbią na mnie, że
            mam jechać, a ja mówię – spokojnie, spokojnie, pisarz ma pomysł, musi zanotować, bo zapomni. Nie
            trąbcie. Jak stoi taki samochód, to znaczy, że tam jakiś pisarz siedzi i pisze książkę na skrzyżowaniu.
            Namawiam was do jeszcze jednego, jeśli będziecie pisać, napiszcie coś, odłóżcie to na tydzień, dwa,
            na miesiąc, a potem przeczytajcie i poprawcie. Zobaczycie, że to nie jest nigdy tak, że coś napiszemy i
            to jest od razu gotowe i fajne. Ja poprawiam czasem swoje książki po dwadzieścia, kilkadziesiąt razy,
            a potem odkładam i znowu czytam – o nie, tutaj to słowo jest niepotrzebne, a tutaj jeszcze mogę to
            dopisać. Tak jak malarz maluje obraz. Najpierw jest szkic, później poprawia. Gdy komponuje się
            piosenkę, to to też trwa czasami rok, a potem piosenka trwa trzy minuty. Kucharz, gdy gotuje,
            najpierw wlewa wodę, potem coś doprawi, dosypie, później mówi – „czegoś tu jeszcze brakuje”,
            jeszcze raz spróbuje i jeszcze coś zmieni. Tak samo jest z pisaniem. To jest ciężka praca i żeby coś z
            niczego powstało, to trzeba się czasem napracować. Ale to jest przyjemna praca, jeżeli ktoś to lubi.
            Życzę wam sukcesów, życzę wam frajdy, żebyście znaleźli te swoje pasje. Pytajcie się codziennie, co
            ja lubię robić, kiedy się czuję dobrze i jak napiszecie coś fajnego, to prześlijcie. Chętnie poczytam.

          • Pierwszoligowe emocje z udziałem siatkarek UKS „Bielik”

            28.01.2023

            27 stycznia 2023 roku we wrocławskiej hali Orbita odbył się mecz siatkówki Tauron Ligi kobiet pomiędzy #Volley Wrocław a aktualnymi mistrzyniami Polski - Chemikiem Police.
            Po bardzo emocjonującym i stojącym na wysokim poziomie spotkaniu lepsze okazały się siatkarki
            z Polic, które wygrały 3:0 (w setach do 27, 15 i 21).
            Mecz przebiegał bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu uczennic naszej szkoły, które w trakcie zawodów podawały piłki i dbały o porządek na parkiecie. Po jego zakończeniu pan Jacek Grabowski, prezes klubu #Volley Wrocław, złożył na ręce trenera Kamila Wilczyńskiego podziękowanie za pomoc w organizacji meczu.
            Na koniec imprezy siatkarki UKS „Bielik” zostały zaproszone do pamiątkowego zdjęcia, które prezentujemy wraz z innymi fotografiami, ukazującymi udział bielańskich siatkarek w piątkowych zawodach.

          • #Volley Wrocław zwycięski na Bielańskim parkiecie

            19.01.2023

            Jeszcze nie opadły emocje po sobotnim meczu w naszej hali sportowej, tym bardziej ,że całe widowisko zakończyło się zwycięstwem drużyny juniorek Volley Wrocław nad drużyną gości z Kościana. Przed sobotnim zwycięstwem #VolleyWrocław w drugoligowych rozgrywkach, miała miejsce krótka, sympatyczna uroczystość Mecz zorganizowany był w pięknej hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielanach Wrocławskich, w której na co dzień trenują młode siatkarki UKS Bielik Bielany Wrocławskie. Właśnie w Bieliku swoją przygodę z siatkówką zaczynały Ola Gołębiowska i Dominika Wilczyńska, które po powrocie w szkolne mury otrzymały pamiątkowe zdjęcie z dawnych lat.

            Całe sobotnie widowisko uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście na czele z Panią Dyrektor Beatą Ćwiek, Wójtem Gminy Kobierzyce Panem Ryszardem Pacholikiem, zastępcą Wójta Panem Piotrem Kopciem, posłem na sejm Panem Michałem Jarosem oraz Prezesem Volleya Wrocław Panem Jackiem Grabowskim. Wszyscy mięli okazję obejrzeć znakomite, emocjonujące widowisko sportowe zakończone wygraną Naszych starszych koleżanek z wrocławskiej drużyny. 
            Dopisali również kibice siatkówki z Naszej gminy, którzy głośnym dopingiem zagrzewali do efektownej gry wrocławskie siatkarki.
            Z niecierpliwością czekamy na kolejne siatkarskie spotykanie w Bielańskiej hali
            Z siatkarskim pozdrowieniem

            Kamil Wilczyński

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny im.Unicef w Bielanach Wrocławskich
      • tel. (+48) 713112793 fax. (+48) 713110483
      • Bielany Wrocławskie ul. Akacjowa 1 55-040 Kobierzyce 55-040 Bielany Wr. Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych